Leif har hatt fast optiker i over 40 år: – Nå skryter jeg av løsningen til så mange som mulig
Med PC som arbeidsverktøy og et instrument som følgesvenn på fritiden, er godt syn avgjørende for 63-åringen fra Årnes. Den optimale løsningen har hans faste optiker hos Alliance Optikk sørget for.
63 år gamle Leif Kulsrud har tatt turen til Alliance Optikk, og sin faste optiker Guri Sveen Engehagen. Hit har Leif gått til jevnlig kontroll av synet i over 40 år.
– Jeg skjønner ikke at flere ikke gjør som meg. Har man utfordringer med synet er det så viktig å sjekke det jevnlig, er noe av det første Leif utbryter i det han ser sin faste optiker Guri.
Like lenge som han har kontrollert synet hos sin faste optiker, har Leif brukt linser. Gjennom årene har han, under grundig veiledning fra optikeren, testet flere ulike varianter. For om lag ti år siden anbefalte Guri at Leif burde prøve en kombinasjon med en progressiv linse på det ene øyet og ordinær linse på det andre.

REGELMESSIG KONTROLL: Leif velger å gå til linsekontroll hos optikeren èn gang hvert halvår. Optikeren understreker at anbefalingen for linsebrukere er kontroll minimum årlig, og for brillebrukere annethvert år dersom synet ikke merkbart forandrer seg.
Til daglig jobber Leif i bank. Dermed er PC-en et av hans viktigste arbeidsverktøy. En del av fritiden bruker 63-åringen på å spille i korps. Det har han gjort lenger enn han har brukt linser.
For Leif er korpset både en sosial og musikalsk arena. Korpset øver ukentlig, og har jevnlige konserter. Han beskriver det som en givende hobby. Som musiker er han avhengig av å kunne lese noter.
Dette var noe av grunnen til at Guri anbefalte ham om å gå for progressive linser for ti år siden. Dermed trengte ikke Leif lesebriller, i tillegg til de vanlige linsene, for å kunne lese notene på notestativet.
– Det ble helt optimalt for meg. Det var gull verdt. Nå skryter jeg av løsningen til så mange som mulig, forteller Leif.

FASTE RUTINER: Under en synskontroll, enten det er for linsebrukere som Leif eller for brillebrukere, måler optikeren blant annet styrke, trykket på øynene og sjekker skarpsynet.
På arbeidsplassen har bankmedarbeideren kollegaer som veksler mellom et par briller til PC-bruk og et par briller når de leser. Dette slipper Leif etter overgangen til progressive linser.
Diabetes og høyt blodtrykk
Optiker Guri Sveen Engehagen beskriver Leif som en mønsterpasient. Ikke bare har har gått til samme optiker over lang tid. Han møter opp til jevnlige kontroller, faktisk så ofte som hver sjette måned.
– Dermed blir vi godt kjent med pasientens situasjon, og får et innblikk i historikken. Det gjelder de faste pasientene mine, og kan være gull verdt dersom for eksempel synet forverrer seg, sier optikeren.
Gjennom kontroll av synet kan optikerne ikke bare oppdage svekket syn. De kan også oppdage tidlige tegn på andre sykdommer. Guri nevner diabetes og høyt blodtrykk som eksempler.